4 Ekim 2017 Çarşamba

Takdir İfadesinin Gücü

Takdir edilmek; insanların içgüdüsel olarak bekledikleri ve çoğu zaman da dışa vuramadıkları beklentileridir. Elbette bende dahil, her insan beğenilmek, güzel sözler işitmek, yaptıklarıyla, başardıklarıyla takdir edilmek ister. Çünkü takdir edilmek her insanı mutlu eder, olumsuzluklardan sıyrılmasını sağlar. Maalesef iş hayatında hiçbir maliyeti olmayan ve çalışan üzerinde olumlu bir etki yaratan bu eylemi birçok yönetici ya önemsemiyor ya da ihmal ediyor. Çoğu yönetici birini takdir ettiğinde bunun diğer çalışanları kızdıracağını düşünüyor ama gerçekte takdir edilmek bulaşıcı bir duygudur. Çalışanlar diğer arkadaşlarının takdir edildiğini gördükçe kendileri de fark edilmek için daha fazla çaba gösterir, buna kızmazlar. Kimi zaman işlerin yoğunluğundan unutulan takdir eylemi kimi zamanda yöneticilerin bazı ön yargılara kapılmasından dolayı bir türlü gerçekleşemez. Yöneticilerdeki “şimdi takdir edersem işini çok iyi yaptığını düşünür, beklentisi artar, maaş artışı ya da terfi isteyebilir” düşüncesiyle hep ertelenir. Ve sonunda da başarılı çalışanlar para için değil, yeterince saygı ve takdir göremedikleri için işlerini birer birer bırakarak ayrılmak zorunda kalırlar.


Çoğu zaman yöneticiler birisini tebrik ettiğinde görevini tamamladığını düşünür. Ama takdir bir çalışana sürekli süpersin, harikasın demek anlamına gelmiyor. Çünkü bu kelimelerin ne için kullanıldığını hem çalışana hem de çevresindekilere hissettirmek önemlidir. İşte o zaman çalışan ne denli önemli bir iş başardığını anlar. Bu tebrik ve takdir olayına derin anlamlar katılsa ve özel hissettirilse, çalışanda ister istemez bir iz bırakır. Başarıyı ve edindiği tecrübeyi sahiplenmesini sağlar. 

Peki, çalışan ne zaman takdir edilmeli? Sergilenen performansın hemen ardından çalışanın takdir edilmesi; motivasyonunu ve yeni bir şeyler başarma isteğini artırır. Takdir duygusu yaşayan çalışan, çevresiyle pozitif ve huzurlu bir ilişki kurar. Yaptığı işe dört elle sarılır, yüksek motivasyonla çalışmaya devam eder ve beklenenin üstünde bir performans sergiler. Bir sonraki işini daha iyi yapmak için sınırlarını zorlar. Üstelik bir de takdirin yanında özel jestler sunulması takdir ifadesinin etkisini, gücünü daha da artırır. Aşağıda yapılabilecek bazı özel jest örneklerini sıralamaya çalıştım, sizler tabii ki bu örnekleri çoğaltabilirsiniz;

  • Çalıştığı masaya, makineye ya da bölüme kişinin adına ‘Teşekkürler! Eline Sağlık!’ yazılı notlar görseller koymak.
  • Herkesin görebildiği İletişim Panosuna asılan bir notla çalışanı tebrik etmek.
  • Tüm çalışanların katıldığı toplantıda sahneye davet ederek personeli alkışlatmak.
  • Personelin göstermiş olduğu başarı sonrasında ailesine özel bir teşekkür mektubu göndermek.
  • Sadece başarısından dolayı tebrik ve teşekkür etmek amacıyla genel müdürün odasına çağırmak, sohbet etmek.
  • Küçük miktarda da olsa hediye çeki vermek.

Burada belirtilen örnekleri artırmak elbette mümkün. Maliyet anlamında çok bir şey ifade etmeyen bu küçük dokunuşların etkisi uzunca bir süre devam etmektedir. Takdir ifadesinin gücü derken aslında ifade edilmeye çalışan tam olarak budur. Yani sadece süpersin, harikasın demek yerine, hatırlatıcı bir jest bu takdiri daha da anlamlı kılıyor. Unutmayalım takdir edilen her başarı, bir sonraki başarılı çalışmanın önünü açıyor ve özgüven sağlıyor. Ben yapamam korkusunun önüne geçiyor. En önemlisi de takdir edilen motive oluyor ve bu sayede motive etmeyi de öğreniyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder